Meme Estetiği - Açıklama

                       Meme Estetiği


Göğüslerde doğuştan yaşanan genetik sorunların yanı sıra sonradan oluşabilecek deformasyonlar için meme estetiği uygulanmaktadır. Genel anestezi altında yapılan meme estetiğinden önce hastaların öyküsü dinlenir. Daha sonra ameliyattan beklentiler alınarak göğüslerin hangi işleme tabi tutulacağı kararlaştırılır. İşlem tekniğine göre 1 ile 2 saat süren bu operasyonlar meme küçültme, meme büyütme ya da meme dikleştirme olarak 3 farklı şekilde tercih edilebilir.

 

 

  1.  

Meme Büyütme


Meme büyütme ameliyatı, göğüslerdeki simetriyi sağlamak için yapılır. Günümüzde iki farklı teknikle uygulanan meme büyütmede hastalar yağ dolgusu ya da silikonla meme büyütmeyi tercih edebilir. Ayrıca bu işlemde meme ucuna giden sinirler, damarlar veya süt yolu değiştirilmeden başarılı bir şekilde operasyon süreci yönetilmektedir.

 

 

Silikonla Meme Büyütme

Silikon veya meme protezi ile yapılan meme büyütme operasyonlarında silikon boyutu, hastanın göğüs yapısına göre belirlenir. Göğüslerin alt kısmındaki katlantıdan yapılacak kesi ile beraber protezler başarılı bir şekilde yerleştirilir. Herhangi bir komplikasyonu bulunmayan silikonla meme büyütme işleminden sonra gözle görülür bir büyüme yaşanmaktadır. Bu uygulamayı genelde küçük göğüslü bayanlar tercih etmektedir.

 

 

Yağ Dolgusu İle Meme Büyütme
Hem küçük göğüslere sahip hem de göğüslerde aşırı sarkma yaşayan bayanlar yağ dokusu ile meme büyütmeyi tercih edebilir. Ayrıca deformasyona uğramış göğüsler için de uygulanan bu işlemde hastanın kendi vücudundan yağ alınır. Daha sonra göğüs bölgesine işlenen  yağlar enjekte edilir.


 

Meme Küçültme
 

Göğüslerin aynı büyüklükte olmaması veya aşırı büyük olması nedeniyle meme küçültme operasyonlarına başvurulmaktadır. Göğüslerdeki fazla dokunun çıkarılması için cerrahın belirlediği bölgelere kesi yapılarak işleme başlanır. Meme küçültme sayesinde daha estetik bir görünüme ulaşan kadınlar aynı zamanda ağırlıklardan kutuldukları için sırt ve boyun ağrılarından kurtulmuş olur.


 

Meme Dikleştirme
 

Sarkık göğüslerin dikleştirilmesi için meme dikleştirme operasyonlarına başvurulmaktadır.  Genel anestezi altında uygulanan meme dikleştirme 2-4 saat arasında yapılan bir ameliyat sonrasında başarılı sonuçlar sunar. Bu uygulama göğüslerin daha dolgun ve dik görünmesini isteyenler için idealdir. Ayrıca meme dikleştirmede meme başları olması gereken yere taşınırken meme dokusunun da şekillendirilmesi amaçlanır.

İLGİLİ YAZILAR
İLGİLİ VİDEOLAR
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Merhaba,
Meme Estetiği hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsin.
05:40