Burun Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıl İlerler?

Burun Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıl İlerler?

Rinoplasti yani burun estetiği farklı nedenlerden dolayı tercih edilebilir. Burun bölgesinde yaşanan deformasyonlar veya genetik durumlar nedeniyle uygulanan burun ameliyatında iyileşme süreci nasıl ilerler sorusu da merak edilmektedir. Öncelikle deneyimli cerrahların gerçekleştirdiği bu işlemin hemen ardından hafif sızı ve ağrı durumu söz konusu olabilir. Bazen de hastaların yüz bölgesinde şişlik yaşanabilir. Ancak rinoplasti sayesinde solunum problemleri ortadan kaldırıldığı gibi daha estetik bir burun görünümüne sahip olunabilir.

Burun Estetiğinden Sonra İyileşme Süreci

Burun estetiği iyileşme süreci ameliyatın hemen ardından başlamaktadır. İşlemden sonra burun üzerine atel, burun içine ise tampon takılacağı için, bu süreç biraz daha hızlı ilerleyebilir. Bazı hastalarda tampona gerek duyulmayabilir. Fakat rinoplasti sonrasında ilk gece az miktarda sızıntılar olabilir.

Hastalar ameliyatın ardından burun bölgesinde basınç hissedebilir. Ancak cerrah tarafından reçete edilecek ilaçlar sayesinde ağrı ve basınç durumu da ortadan kalkacaktır. Paylaştığımız bu bilgiler, burun ameliyatında iyileşme süreci nasıl ilerler konusunda, ameliyat günü yaşanan gelişmelerdir.

Rinoplastiden Sonraki İlk 3 Gün

Estetik operasyonundan sonraki ilk 3 gün ağrılı değildir. Olası ağrılarda zaten ağrı kesiciler kullanılarak gerekli önlemler alınabilir. Burun ve yüzdeki şişmeyi en aza indirmek için hastaların büyük yastıkta uyuması şarttır. Yüze soğuk uygulama da rahatlatacaktır. Ayrıca 1. günün ardından hafif düzeyde günlük aktivitelere dönüş yapılabilir. Yine de burun bölgesinin darbelerden korunması önemlidir. Tampon konulan hastalar ikinci günün ardından pansuman için cerrahı ziyaret etmelidir.

Rinoplasti Sonrası 1. ve 2. Hafta

Burun estetiğinden 1 hafta sonra burundaki atel gevşemeye başlar. Ayrıca şişlik durumu devam edebilir. Simetrik olan bu şişlikler bir süre sonra ortadan kalkacağı için hastalar endişe etmemelidir. İkinci hafta itibariyle hastalar okula ya da işine geri dönebilir. İyileşme süreciyle ilgili asıl önemli dönem, 3. ve 4. haftayı kapsamaktadır.

Rinopasti Sonrası 3. ve 4. Hafta Gelişmeleri

Ağır egzersizlerin bu dönemde de ertelenmesi şarttır. Ancak koruyucu maske takılarak spor aktivitelerine dönüş sağlanabilir. Şişliklerin neredeyse tamamının ortadan kalktığı 3. ve 4. haftada burun bölgesinin zarif bir yapıya döndüğü hissedilebilir.

Burun ameliyatında iyileşme süreci nasıl ilerler sorusuna verilecek yanıtlar genel olarak bu şekildedir. İyileşme süreci 2. ve 3. ay itibariyle başlayacağı için hastaların bu döneme kadar burun bölgesini koruması gerekir. Burun ucundaki uyuşuklukların geçmeye başlamasıyla beraber iyileşme dönemi de tamamlanmış olacaktır. Tam anlamıyla iyileşme süreci 6 ile 9. ay itibariyle tamamlanır ve hastaların talep ettiği burun şekli ortaya çıkmış olur.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
00:06