Çene Törpüleme Ameliyatında Dişler Zarar Görür mü?

Çene Törpüleme Ameliyatında Dişler Zarar Görür mü?

 

Çene törpüleme ameliyatı, çene estetiğinde son zamanların en çok tercih edilen uygulamalarındandır. Kişinin yüz yapısıyla ilgili bir ameliyat olan törpüleme işlemi aslında yüz yapısına uygun olarak yapılır. Çene ve yüz yapısının detaylı incelenmesinin ardından sorunlu alanın tespiti yapılarak gerekli süreç başlatılır. Ancak kişiler çene törpüleme ameliyatında dişler zarar görür mü sorusunun yanıtlarını da merak etmektedir.

Çene Estetiği Öncesi

Çene törpüleme estetiği genelde uzun olan çenelerin küçültülmesi için tercih edilir. Yani cerrahi gerektiren bir operasyondur. Bunun yanı sıra çenenin genel yapısı bozulmadan da bölgeye müdahalede bulunulur.

Çene estetiği üst ve alt çene ameliyatı olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Alt çene törpüleme ameliyatından önce hastanın röntgeni çekilir. Daha sonra doktorun talep ettiği testler yapılır ve ameliyat sürecine geçilir. Üst çene ameliyatında ise yine röntgen çekilir ve dişlerin ortodontik tedavisi yapılarak konumları düzeltilir. Tam da bu noktada çene törpüleme ameliyatında dişler zarar görür mü sorusuna yanıt verilmesi önemlidir.

Çene törpüleme ameliyatı ayrıca çene ucu estetiği olarak da tercih edilebilir. Bu işlemde çene ucunun burun ve yüze uyumlu olması sağlanır. Ayrıca dişlerin dizilimi normal olan hastalarda çene törpüleme ameliyatı çok daha başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Çene Törpüleme ve Diş Sağlığı İlişkisi

Çene törpüleme ameliyatı, diş dizilimi normal olan hastalarda herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Ancak dişlerin çarpık olması, çene törpüleme ameliyatının yapılamamasına sebep olabilir. Bu yüzden önce diş tedavisine (ortodonti) yönelik gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra çene törpüleme uygulamasına başvurulmalıdır.

Çene Törpüleme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çenesi normalden büyük olan hastalara uygulanan bu ameliyat yaklaşık 1 saat civarında sürmektedir. İşlemden sonra ameliyat izi bırakmayan bu uygulama, özel törpüleme cihazıyla yapılmaktadır. Cihazın bilinen herhangi bir yan etkisi de yoktur. Bununla birlikte çene törpüleme ameliyatında dişler zarar görür mü sorusuyla ilgili olarak, dişlerin zarar görmediği bilinmelidir.

Çene bölgesinde estetik anlamda sorun yaşayanların yanı sıra daha güzel bir yüz – çene görünümüne sahip olmak isteyenler çene törpüleme ameliyatına başvurabilir.

Çene Törpüleme Sonrası

Her estetik operasyondan sonra olduğu gibi çene törpüleme sonrasında da hastaların dikkat etmesi gerekenler bulunmaktadır. İlk olarak operasyondan sonra çene ucunda bir süre morluk ya da şişlik görülebilir. Estetik cerrahın önereceği reçeteli ilaçlar, yaşanabilecek ağrıların önüne geçecektir. Genelde 1 hafta süreyle dinlenmesi gereken hastaların daha sonra gündelik yaşama dönebileceği unutulmamalıdır.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
01:47