Cilt Sıkılaşması ve Canlılığı için Kullanılan Gençlik Aşısı Cilde Zarar Verir mi?

Cilt Sıkılaşması ve Canlılığı için Kullanılan Gençlik Aşısı Cilde Zarar Verir mi?

H-100 adıyla da bilinen gençlik aşısı aslında yaşlanma karşıtı uygulamalardan biridir. Herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeyen bu işlem için gençlik aşısı cilde zarar verir mi sorusu sıkça sorulmaktadır.  Cilde parlak bir görünüm kazandıran gençlik aşısı, çevresel faktörlerden veya yaşlanmayla beraber zarar gören ciltleri başarılı bir şekilde tazelemektedir. Cilde nüfuz eden saf hyalüronik asit sayesinde talep edilen sıkılaşmayı sağlayan H-100 aşısı aynı zamanda cildi onaran etkili seçenekler arasındadır.

Gençlik Aşısı Kimlere Uygulanabilir?

20 yaşından büyük olan herkese H-100 aşısı uygulanabilir. Ancak hastalık öyküsünde ağır cilt rahatsızlıkları geçiren bireylerde doktor onayı ile yapılabilir. Tüm cilt tiplerine uygun olmakla beraber içeriğindeki hyalüronik asit sayesinde herhangi bir yan etkiye neden olmamaktadır.

Hangi Cilt Sorunlarında H-100 Aşısı Tercih Edilebilir?

Bir kişinin gençlik aşısı yaptırması için bazı sorunların yaşanmış olması gerekir. Yaşlanmaya bağlı sarkmalar başta olmak üzere;

  • Yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar
  • Cildin nem kaybetmiş olması
  • Güneşin zararlı etkilerine maruz kalma
  • Sigara tüketimi nedeniyle cildin zarar görmesi
  • Cildin canlılığını yitirmesi
  • Cildin matlaşması
  • Sürekli devam eden akne sorunlarının görülmesi gibi nedenlerden dolayı gençlik aşısı yaptırılabilir.

Gençlik Aşısının Etkisi Ne Zaman Görülür?

H-100 aşısının etkisi, uygulamanın ikinci gününden itibaren hissedilebilir. Cildi nemlendirmeye başlayan gençlik aşısı aynı zamanda doku tonusunu da iyileştirecektir. Elbette tedavinin net sonucunun görülmesi, hastaların genel vücut yapısına bağlı olarak değişebilir. Aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemiş hastalarda daha kısa sürede gözle görülür sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Gençlik Aşısı Zararlı mı?

Gençlik aşısı cilde zarar verir mi sorusuyla ilgili olarak, herhangi bir yan etkisinin olmadığı bilinmektedir. Sadece enjeksiyonlara bağlı olarak iğnenin yapıldığı bölgede kızarıklıklar görülebilir. Ancak bu etkiler de aşıdan 3-4 saat sonra yok olacaktır. Öte yandan iğnenin yüksek hassasiyeti olan kişilerde uygulanmayacağı da bilinmelidir.

Gençlik Aşısı Tekrarlanabilir mi?

Uzman doktorun gerek gördüğü zamanlarda tekrar yapılabilen gençlik aşısı sorunsuz ve genç ciltler için en çok 2 kez uygulanabilir. Yaşlanma sürecindeki ciltler için ortalama 3 kez, problemli cilt yüzeyleri için de 6 kez tekrarlanabilir. Yaşlanmanın etkisiyle beraber yıl içinde 2 defa H-100 aşısının yaptırılması uygun görülmektedir.

O halde gençlik aşısı cilde zarar verir mi sorusuna verilecek en doğru yanıt, cilde herhangi bir zarar vermediğidir. Üstelik günümüzde H-100 aşısını yaptıran kişi sayısı da artmaya devam etmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
01:45