Ciltteki Sivilce Lekeleri Nasıl Tedavi Edilmeli?

Ciltteki Sivilce Lekeleri Nasıl Tedavi Edilmeli?

 

Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilceler ilerleyen yaşlarda hormon düzensizliğine bağlı olarak da görülebilir. Bu yüzden ciltteki sivilce lekeleri nasıl tedavi edilmeli sorusuna yanıtlar aranmaktadır. Birçok kişi doğal tedavi yöntemleriyle akne izlerinin geçtiğini varsayarak çeşitli uygulamalara başvurabilir. Ancak bu yöntemlerin kalıcı olmadığı bilinmelidir.

Sivilce Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce lekelerinin tedavisinde güneş koruyucuların kullanımı yaygındır. Ancak tek başına yeterli olmayan bu yöntemin yanı sıra aşağıdaki işlemlere başvurulabilir;

  • Kimyasal peeling
  • Yumuşak doku dolgu maddeleri
  • İğneleme
  • Botoks
  • Ameliyat
  • Enerji cihazları
  • Lazerle cilt yenileme

Ciltteki sivilce lekeleri nasıl tedavi edilmeli konusunda hekimin deneyimi önemlidir. Bakteriler, hormonal değişimler, enfeksiyonlar ve vücuttaki sebum üretiminin artması nedeniyle sivilce izlerinin yaygınlaştığı bilinir.

Lazerle Cilt Yenileme

Akne izlerinin giderilmesini sağlayan lazerle cilt yenileme aynı zamanda cilt görünümünü de iyileştirmektedir. 3 haftaya kadar farklı seanslarda yapılan bu işlemin kalıcı çözüm sağlamadığı unutulmamalıdır. Çünkü akne tedavisinden sonra cildi temiz tutmak, beslenme düzenine uymak, cildi nemlendirmek ve doğru bakım ürünlerini kullanmak gibi dikkat edilmesi gereken çok sayıda faktör bulunmaktadır.

Enerji Cihazlarıyla Sivilce Lekesi Tedavisi

IPL lazer veya radyofrekanslı cihazlar sayesinde cilt tabakasına zarar verilmeden sivilce lekeleri ortadan kaldırılabilir. Ancak bu durumda da hastaların beslenme, makyaj ve cilt temizliği gibi faktörlere uyum sağlaması şarttır.

Yumuşak Doku Dolgu Maddeleri

Hastaların yüzünde çukur şeklinde oluşan sivilce izleri için yumuşak doku dolgu maddeleri kullanılabilir. Yağ veya kollajen enjeksiyonuyla beraber akne izleri giderilir. Bu uygulamanın da kalıcı olmadığı ve belirli aralıklarla tekrarlanması gerektiği unutulmamalıdır.

İğneleme ile Sivilce Lekesi Tedavisi

İğneleme yöntemi, dermapen adı verilen bir cihaz ile uygulanmaktadır. Bu işlemde mikro iğneler kullanılırken basit bir şekilde süreç tamamlanmaktadır. Yani sivilce lekeleri sorunsuz olarak ortadan kaldırılabilir, fakat belirli aralıklarla tekrar edilmesi gerekebilir.

Ameliyat ile Sivilce İzi Tedavisi

Akne izlerinin kesilerek çıkarılmasını sağlayan Punch eksizyonu adı verilen operasyon ile başarılı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Yanı zamanda subzisyon tekniğinde de akne izlerinin alt kısmındaki yapılar küçük iğneler yardımıyla koparılır.

Görüldüğü üzere ciltteki sivilce lekeleri nasıl tedavi edilmeli ile ilgili olarak günümüzde farklı yöntemler geliştirilmiştir. Yine de cilt yapısı ve sivilce lekelerinin yoğunluğuna göre yukarıda sıralanan yöntemlere alternatif olarak cilt mezoterapisi, bitkisel peeling veya kimyasal peeling uygulamalarından da yararlanılabilir.

 

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
01:22