Dudağa Hacim ve Güzellik Katmak için Ne Gibi İşlemler Yapılır?

Dudağa Hacim ve Güzellik Katmak için Ne Gibi İşlemler Yapılır?

 

Dudağa güzellik ve hacim katmak için genelde dolgu uygulamalarından faydalanılır. Dudak bölgesinde başvurulan estetik işlemler hyaluronik asit dolgu, botox ve yağ dolgu şeklinde sıralanabilir. Genelde dudak estetiği için temel amaç, dudağa hacim kazandırmaktır. Bu nedenle dudağa hacim ve güzellik katmak için ne gibi işlemler yapılır sorusunun yanıtları dudağın yapısına göre değişebilir. Ayrıca hastanın yapısına ve dudağın büzme hareketlerinin sıklığına göre tercih edilecek teknik farklı olabilir.

Dudak Dolgusunun Etkileri Nelerdir?

Dudak dolgusu dudağın genç görünmesini destekleyen bir uygulamadır. Ayrıca dudağı dolgunlaştıran bu işlem dudağın şekillenmesini ve kontürlerini belirginleşmesini sağlar. Ek olarak dudaktaki şekil bozukluklarının giderilmesi için de tercih edilir.

Üst dudağın alt dudağa oranla biraz daha ince olması nedeniyle günümüzde en çok üst dudağın hacim ve güzelliğinin artması amacıyla dudak dolgusu yapılmaktadır. Sonuç olarak daha estetik bir görünüme ulaşmak için dudağa hacim ve güzellik katmak için ne gibi işlemler yapılır sorusuna verilecek yanıt, dudak dolgusu uygulaması olacaktır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

İşlem yapılacak dudakta herhangi bir sızı ya da ağrı hissedilmemesi için önce anestezik bir krem sürülmektedir. Ayrıca ağrı azaltıcı kremler de kullanılabilir. İnce bir iğne ile dudaklara enjekte edilen dudak dolgusu 10 ile 20 dakika arasında süren işlemle beraber tamamlanır. Etkisi hemen görülür. Dolgunun kalıcılık süresi de ortalama 12 ay kadardır.

Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanmaz?

Dudak dolgusu uygulaması başta kan pıhtılaşması sorunu, ağız bölgesinde uçuk problemi ve alerjisi olan bireylere uygulanmamaktadır. Ayrıca kas ve sinir sistemi hastalığı, bağ dokusu hastalıkları ve bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde de bu işlem tercih edilmez. Son olarak bayanların gebelik dönemlerinde de dudak dolgusuna başvurmaması önerilir.

 

Dudak Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak bölgesine uygulanacak herhangi bir estetik işleminden sonraki ilk 48 saat çok önemlidir. Bu süreçte işlem bölgesine masaj yapılmamalı ve ovuşturulmamalıdır. İlk 24 saatte makyaj yapılmamalı ve en az 7 gün boyunca jakuzi, hamam ve sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
23:42