Göz Altı Işık Dolgusu Neden Yapılır?

Göz Altı Işık Dolgusu Neden Yapılır?

 

Hem erkek hem de kadınlarda tercih edilebilen göz altı ışık dolgusu, estetik kaygıların ortadan kaldırılması amacıyla uygulanmaktadır. Bunun birlikte göz altı ışık dolgusu neden yapılır sorusunun yanıtları da merak edilmektedir. Öncelikle göz altı ışık dolgusu sayesinde göz altlarında oluşan morluk ve şişlikler yapılandırılır. Bu işlem kişiden kişiye değişebilmekle birlikte, tek seferde mümkün olmayabilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelen göz altı sorunları için başarılı bir çözüm olduğu bilinmektedir.

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Kadınların 30 yaşından sonra göz halkaları sorunuyla mücadele ettiği bilinir. Estetik anlamda kaygılara neden olan torbalanmaların ayrıca sık alkol tüketimi, uyku düzensizliği ve buna benzer sorunlardan dolayı ortaya çıktığı bilinir. Bireyler göz altı ışık dolgusunu genelde göz altı morluğu, şişliği ve torbalanmalarından kaynaklı tercih ederler. Çünkü yaşın ilerlemesiyle kemik yapısında incelmeler yaşanır ve bu durum göz altı bölgesinde belirgin bir şekilde fark edilebilir.

Göz Altı Dolgusunun İçeriğinde Neler Var?

Göz altı morluklarının tedavisinde hyaluronik asit kullanılmaktadır. Vücut tarafından da üretilen bu asitle beraber polivitamin kompleksi de dolgunun içeriğinde bulunmaktadır. Uygulamanın ilk aşamasında hyaluronik asit torba ve morluklar üzerinde etki bırakır. Polivitamin ile beraber hücrelerin uzun vadeli yenilenmesi sağlanır.

Göz Altı Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Bireylerde herhangi bir ağrıya neden olmayan göz altı dolgusu işleminden önce bölgeye anestezik maddeler sürülür. Haliyle bu durum işlemden sonra yaşanabilecek ağrıları da engellemektedir.

Bu uygulama aşağıda sıralanan durumlar için tercih edilebilir;

  • Alt göz kapağında oluşan yağ cepleri
  • Gözlere yansıyan uykusuz, yorgun ve boş ifadeler
  • Göz altında karanlık görüntü oluşumu
  • Göz altındaki koyu halkalar

Göz Altı Işık Dolgusu Hangi Sorunlar için Tercih Edilebilir?

Göz altı ışık dolgusu neden yapılır sorusunun detaylı yanıtları;

  • Yaşlı yüz ifadesinin ortadan kaldırılması
  • Göz altında morluk ve çökmeler
  • Göz altında oluşan kırışıklıklar
  • Göz altındaki kahverengi halkalar
  • Hüzünlü ve yorgun yüz ifadesinin revize edilmesi şeklinde sıralanmaktadır.

Uygulama bölgesinin antiseptik solüsyonla temizlenmesinden sonra kapalı uçlu bir kanül yardımıyla göz altı bölgesine hyaluronik asit verilir. Ayrıca morluk ve kanama riski sebebiyle iğneli dolgu işleminin uygulanmadığı bilinmelidir. Dolgunun etkisi ise 1-2 hafta arasında gözle görülebilir şekilde fark edilmektedir.

 

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
00:28