Popomu Küçültürsem Yeniden Büyür mü?

Popomu Küçültürsem Yeniden Büyür mü?

Kalça bölgesi, günümüzdeki bir güzellik faktörü olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle yaşın ilerlemesiyle beraber kalça kaslarındaki erimelerden kaynaklı olarak düzleşme yaşanabilir. Aynı durum büyük kalçalara sahip olan hastalar için de geçerlidir. Ancak popomu küçültürsem yeniden büyür mü şeklindeki soruların da merak edildiği unutulmamalıdır.

Kimler Popo Küçültme Estetiği Yaptırabilir?

Estetik anlamda kötü bir kalça görünümüne sahip olan bayanlar rahatlıkla kalça küçültme estetiğine başvurabilir. Ayrıca şekil bakımından uygun olmayan kalçalar için de bu operasyon başarılı bir şekilde yapılabilir. Sarkık kalçalarla beraber düşük kalça tanımına uygun olan hastaların da popo küçültme estetiği yaptırdığı bilinir. Son olarak sık kilo alıp vermeye bağlı büyüyen kalçalar için de bu operasyon uygulanabilir.

Popo Küçültme Estetiği Nasıl Yapılır?

Kalça küçültme ameliyatından önce en çok merak edilen soru, popomu küçültürsem yeniden büyür mü olmaktadır. Bu operasyon genelde liposuction yöntemiyle beraber uygulanır. Kalçaların oturma bölgesi dışında kalan bir alanında minik kanüller yardımıyla deri altına inilir. Daha sonra yağ dokusu parçalanır ve yine kanüllerle çekilir. Bölgeden alınacak yağ dokusu tamamen kişinin vücut yapısı ve kilosuna bağlı olarak değişmektedir.

Popo Küçültme Estetiği Sonrası

Ameliyattan sonra hastaların bilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. İlk olarak ameliyattan sonra 1 gece hastanede istirahat verilir. İşlemin ardından özel bir korse kullanılır. Şişlik ve ödemi azaltmaya yarayan bu korsenin 1 ay kadar vücutta kalması gerekir.

Hastalar ameliyattan sonraki birkaç gün hareket etmekte zorlanabilir. Ayrıca ağrı ya da sızı da hissedilebilir. Fakat geçici olan bu durumların devam etmesi halinde işlemi yapan doktor ile iletişime geçilmelidir. Popo küçültme sırasında başvurulan yöntemler sayesinde oturma bölgesinde bir sorun yaşanmayacaktır. Yine de oturma ve kalkma aktivitelerinde birkaç hafta dikkatli olunması gerekir.

Ameliyat bölgesinde oluşabilecek morluk ve ödemler 3-4 hafta sonra kaybolur. 15. günün ardından hafif yürüyüşler yapılabilirken, 1. ayın sonunda spor aktivitelerine geri dönülebilir.

Popomu küçültürsem yeniden büyür mü sorusunun yanıtı ise hastanın sağlıklı bir yaşam sürmesiyle ilgilidir. Yani düzenli beslenen ve spor aktivitelerine devam eden hastaların kalça bölgesinin yeniden büyümesi beklenmez. Ameliyat tarihinden sonraki 1. hafta, 1. ay ve 6. ayda yapılacak kontroller sayesinde de bu durumun önüne geçilebilir. Herhangi bir komplikasyon riski bulunmayan popo küçültme ameliyatı düzenli ve sağlıklı beslenmeyi gerektiren başarılı uygulamalar arasındadır.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
01:21