PRP Yöntemiyle Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar mı?

PRP Yöntemiyle Dökülen Saçlar Yeniden Çıkar mı?

Bireylerin vücudundan alınan kanın birtakım işlemlerden geçirildikten sonra vücuda tekrar verilmesine PRP adı verilmektedir. Bu işlem sayesinde kan özel işlemlerden geçirilir ve plazmasından ayrıştırılır. Ortopedik sorunların tedavisi, yara izleri ve vücut çatlakları için tercih edilen PRP aynı zamanda saç dökülmesi sorununa karşı da uygulanmaktadır. Haliyle PRP yöntemiyle dökülen saçlar yeniden çıkar mı sorusuna verilecek yanıtların detaylarını yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

PRP Neden Uygulanır?

Medikal estetikte uygulanan PRP yüz, saç, bacak içi, dekolte bölgesi, boyun, el ve kollarda tercih edilebilir. Ayrıca kırışıklıklar ve çöküntüleri önlemek amacıyla kullanılan PRP’nin deriye parlaklık ve esneklik kazandırmak için uygulandığı bilinmektedir. Aynı zamanda vücut ağrıları, deri hasarları, çatlak ve yara izleri için de başvurulan PRP’nin saçları güçlendirmek için de tercih edildiği unutulmamalıdır.

Çevresel faktörler ile yaşın ilerlemesi nedeniyle vücut derisi yaşlanmaktadır. Bu durumda gözle görülen değişiklikler de fark edilmeye başlanır. Kırışıklıkların artması, deride sarkmaların oluşması ve derinin elastikiyetinin azalması nedeniyle estetik kaygılar da ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak PRP tedavisi 2-4 hafta aralıklarla 4 - 8 seanslık bir uygulama sonucunda doğal bir gençleşme sağlanabilir.

PRP ile Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP ile saç tedavisi, başarılı sonuçlar sunmaktadır. Bu işlemde hastanın kendi kanı alındıktan sonra özel bir cihazdan geçirilir. Ardından gelişimi sağlayacak olan kısım ayrılır ve kafa derisinde saç dökümü gerçekleşmiş olan bölgeye aktarılır. Enjekte yöntemiyle aktarılan kanın belirli bir süre sonra başarılı sonuçlar sunduğu bilinmektedir. En çok da genetik saç dökülmelerinde etkili olan bu yöntem için önce hastanın venöz kanından 10 cc kadar alınmaktadır.

Ayrıştırma işleminde özel tüp içindeki maddelerin 10 dakika bekletilmesi gerekir. Bu süreçte kanın içeriğindeki büyüme faktörleri, diğer kısımlardan ayrılmış olur. 15 – 30 gün arasında 6 ile 8 seans arasında değişen ve bireylerin ihtiyaçlarına göre kombine edilerek uygulanan PRP tedavisi son zamanlarda rağbet görmeye başlamıştır.

PRP Uygulamasının Özellikleri

PRP her şeyden önce uzun etkilidir. Ayrıca deriyi doğal bir şekilde yapılandırarak canlandırır.

Yine PRP yöntemiyle dökülen saçlar yeniden çıkar mı sorusuna her zaman olumlu yanıtlar veren bu işlem, derideki yaşamsal faaliyetlerin tamamını desteklemektedir. Üstelik cilt kırışıklıkları için deriyi gençleştirerek uygun sonuçlar verir. İşlemin ciddi bir yan etkisi olmadığı da bilinir. Sadece uygulamadan sonraki ilk günlerde hafif morarma, ağrı ya da şişlikler görülebilir.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
00:23