Yağ Alma (Liposuction) - Açıklama

Yağ Alma (Liposuction)

 


Lokal ya da genel anestezi altında yapılan Liposuction, işlem yapılacak bölgeye küçük deliklerden girilerek uygulanır. Özel cihazlarla ihtiyaç olan bölgeye kanüller ile girilir ve bölgedeki fazlalık yağların alınması sağlanır. Basen, karın, kol, yanak, boyun ve karın bölgesinde uygulanan yağ alma estetiği, son zamanların en çok tercih edilen estetik operasyonlarından biridir.

 

  1.  

Jinekomasti


Erkeklerde meme dokusunun şişmesine Jinekomasti adı verilir. Genetik durumlardan dolayı veya sağlıksız beslenme ile hareketsiz yaşam tarzından kaynaklı olarak ortaya çıkan bu durum sonrasında Jinekomasti ameliyatı tercih edilmelidir. Cerrahi müdahale gerektiren meme sarkması, göğüs bölgesine yapılan ameliyatla düzeltilir. Ayrıca estetik kaygılara neden olan erkeklerde meme büyümesinden sonra yapılan ameliyatın ardından düzenli bir yaşam ve dengeli beslenme programına uyum sağlanmalıdır.


 

Karın bölgesi


Karın bölgesinde biriken yağlar artık Liposuction ile ortadan kaldırılmaktadır. Genelde bayanların tercih ettiği bu uygulamada karın bölgesi fazlalık yapları alınarak bel de inceltilir. Üstelik yağların alınması sayesinde daha estetik bir görürüne ulaşılır. Vakum cihazı kullanılarak karın bölgesindeki yağ dokusuna erişen kanüller 8-9 litreye kadar yağ alabilmektedir. Yine bu işlemde genel anestezi, sedasyon ve lokal anestezi kullanılır.


 

Sırt ve Bel Bölgesi


Lokal anestezi veya sedasyon ile uygulanan yağ alma işlemleri bel ve sırt bölgesinde de tercih edilir. Sırt bölgesinde oluşan yağ birikimi nedeniyle estetik rahatsızlık yaşayan bireyler Liposuction ile ince bir bel yapısına ulaşabilmektedir. Bel bölgesi diğer bölgeler gibi ciddi bir yağ depolamasa da bazen Liposuctiona gerek duyulabilir.


 

Popo Ve Basen Bölgesi


Basen ve popo bölgesi, yaplanmanın en çok yaşandığı alanlardır. Liposuction sayesinde her iki bölgedeki aşırı yağlar kanüller aracılığıyla çekilmektedir. Daha sert ve güzel bir görünüm sunan Liposuction ile yağ alımından sonra ciddi bir ameliyat izi kalmaz. Çünkü yapılan kesilerin boyutu çok küçüktür. Sadece ameliyat sonrası kısa bir süre sızı ve morluklar görülebilir. Ancak hangi bölgeye uygulanırsa uygulansın bu tür şikayetlerin ortalama 7 gün içinde sona ereceği bilinmelidir.


 

Bacaklar


Bacak bölgesindeki yağlanmalar için bacak yağı aldırma işlemleri yapılmaktadır. Liposuction yöntemi sayesinde bacakların daha estetik ve güzel görünmesi sağlanabilir. Çevresel faktörlerin yanı sıra ilerleyen yaş nedeniyle bacakların deforme olması, estetik anlamda bireyleri rahatsız edecektir. Ancak Liposuction, bacaklardaki istenmeyenyağların ortadan kaldırarak daha pürüzsüz bir yapıya ulaşmasını sağlar. Lokal anestezi altında da  gerçekleştirilecek bu işlemin herhangi bir komplikasyonu da bulunmamaktadır.


 

Kollar


Kollardaki yağlanma ve sarkmaların önüne geçmek için Liposuction uygulamasından yararlanılmalıdır. Ayrıca bu işlemle beraber kol germe ameliyatı yapılarak kollardaki fazlalık deri alınabilir. Kesi uygulanarak alınan deri ve dokular sayesinde kol bölgesi çok daha estetik bir görünüme ulaşmaktadır.


 

İç Bacak


İç bacak bölgesi,anormal yağlanmaları nedeniyle kötü bir görünüme neden olur. Ayrıca sütünme de ciddi bir sorundur. Yağlanmalar sarkma sorunlarını da beraberinde getireceği için iç bacak Liposuction yapılarak bu tür sorunlara anında çözüm üretilir. Yağlanmanın en çok görüldüğü iç bacak bölgesine yapılacak işlemlerin ardından hastaların beslenme düzeni ve egzersizler konusunda uzman tavsiyelerine göre hareket etmesi yeterli olacaktır.


 

Ayak Bileği


Ayak bileği estetiği yaptırmak isteyenler genelde bileklerdeki yağ dokusundan şikayetçidir. İlerleyen yaşlarda farklı sağlık sorunlarına neden olabilen bu durumu ancak Liposuction ile giderebilirsiniz. Daha zarif ve ince ayak bileklerine sahip olmak isteyenler aynı zamanda şekillendirmek için de Liposuctiona başvurabilir.

İLGİLİ YAZILAR
İLGİLİ VİDEOLAR
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Nihat Koç
Merhaba,
Yağ Alma (Liposuction) hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsin.
16:29